Case study

Redesign aplikacji mobilnej Football Challenge App

Potrzeba

Świat piłkarski w regionalnej skali ma się bardzo dobrze. Istnieje wiele klubów piłkarskich zarówno amatorskich jak i profesjonalnych szkółek działających przy dużych klubach sportowych. Regularnie odbywają się imprezy i turnieje dedykowane takim właśnie juniorskim (i nie tylko) zespołom. Problemem jest jednak zarządzanie wydarzeniami, możliwość szybkiego kontaktu pomiędzy zespołami czy łatwego umówienia się na mecze towarzyskie. Te funkcje miała realizować aplikacja Football Challenge App. Założyciele FCAPP uruchomili w 2019 roku aplikację mobilną w wersji 1.0, ale nie spełniła ona swoich założeń na zadawalającym poziomie. Poleceni przez Akanzę – zaprzyjaźniony software, chwilę później wystartowaliśmy w poszukiwaniu rozwiązania problemu.

Cele projektu

W celu poznania aplikacji, jej mankamentów i zdefiniowania celów rozpoczęliśmy współpracę od zorganizowania scoping session oraz warsztatów user experience. Spotkania pozwoliły nam dogłębniej zapoznać się z strukturą oraz funkcjonalnościami, a także wymaganiami co do samej aplikacji. Efektem analiz było wykrystalizowań kluczowych zadań dla wersji 2.0 aplikacji FCAPP. Najważniejszymi celami było podniesienie użyteczności aplikacji poprzez przebudowanie jej struktury oraz nawigacji, dodanie kilku nowych funkcjonalności, w tym m.in. rankingu drużyn, systemu powiadomień czy statystykami na żywo oraz podzielenie użytkowników na 3 grupy z dedykowanymi im funkcjami. Football Challenge App miał otrzymać nowy look & feel i być gotowy do wdrożenia w niecałe 2 miesiące.

Product Design

  • Warsztaty UX
  • Makiety funkcjonalne i prototyp aplikacji
  • Projekt interfejsu aplikacji mobilnej
  • Projekt animacji
  • Zestaw ikon i ilustracji
  • Wsparcie graficzne dla materiałów promocyjnych FCAPP

User experience

Efektem warsztatów UX było opracowanie kluczowych widoków w postaci makiet funkcjonalnych dla każdego z typów użytkownika: Trenera, Piłkarza oraz Opiekuna. Przetestowanie funkcjonowania aplikacji z poziomu każdej grupy użytkownika było istotne pod kątem sprawdzenia oddziaływania tych grup między sobą. Prototyp wskazał

wiele mankamentów pierwotnych założeń funkcjonowania FCApp i pozwolił je wyeliminować na samym początku projektu. Dzięki testom na użytkownikach poprawiliśmy kluczowe ścieżki przemieszczania się użytkowników po aplikacji skracają i ułatwiając ich drogę oraz pozwoliły na wyeliminowanie krytycznych przypadków.

User interface design

Prace nad interfejsem rozpoczęliśmy od burzy mózgów i przygotowania kilku koncepcji stylistycznych. W tym celu stworzyliśmy moodboardy z propozycjami nowego kierunku wizualnego dla aplikacji. Po konsultacjach z Klientami doszliśmy do porozumienia w najważniejszych kwestiach: kolorystyki, typografii oraz ogólnego look & feel. Ostateczny projekt UI to layout jasny z wyraźnymi fioletowymi nagłówkami oraz przyciskami. Mocny, geometryczny font nadaje nowoczesnego, sportowego charakteru, a liniowe ilustracji daje duże możliwości ich animowania oraz modyfikowania w zależności od potrzeby i okazji.

Nowe możliwości

Jednym z podstawowych celów było nie tylko poprawienie użyteczności aplikacji, ale również dodanie kilku nowych funkcji. Wśród najważniejszych jest podział na 3 grupy użytkowników z możliwością łatwej komunikacji np na lini Trener - Rodzic, rozbudowanemu systemowi notyfikacji, możliwością podglądy wyników i statystyk na żywo czy ocena zawodników. Dodatkowo wprowadziliśmy rankingi drużyn i usprawniliśmy proces tworzenia wydarzeń: sparingów i turniejów.

Filtrowanie wydarzeń i drużyn

FCapp 2.0 to rownież zaawansowane filtrowanie wydarzeń oraz drużyn. Użytkownicy mogą znaleźć sparing partnerów z okolicy, wg ocen: poziomu sportowego, poziomu organizacyjnego albo fair-play. A najlepsze jest to, że cały proces umawiania się jest łatwy i szybki.
“Mits members were able to do a lot of work without any guidance from our team. They got the feel of what was needed right away.”

Karol Kowalski

CPO FCApp

Planujesz redesign albo budowę nowej aplikacji mobilnej?

Zarezerwuj spotkanie icon Zarezerwuj spotkanie