Strony internetowe

Najlepszy CMS 2022, który ma (niemal) wszystko? Następca WordPressa?

W jednym z wcześniejszych wpisów poddaliśmy w wątpliwość stwierdzenie, że "WordPress to CMS numer 1 na świecie". Wskazaliśmy jednocześnie szereg cech, które sprawiły, że rozpoczęliśmy poszukiwanie alternatywy dla tego niewątpliwie najbardziej popularnego systemu zarządzania treścią na świecie.

Postawiliśmy sobie więc za cel przeanalizowanie dostępnych darmowych systemów cms i ewentualny wybór takiego, który przyspieszy i zoptymalizuje nasz proces tworzenia stron internetowych.

I wiecie co? Udało się! Po wielu bojach dokonaliśmy wyboru systemu CMS, spełniającego nasze oczekiwania! Odpowiedzią na nasze potrzeby okazał się Sulu CMS.

Czym jest Sulu CMS?

Sulu jest CMSem, którego część backendowa napisana została w oparciu o framework Symfony, z którym pracujemy nieustannie od ponad 10 lat (od wersji 1.4 aż po dzień dzisiejszy, gdy, w chwili tworzenia tego wpisu, obowiązującą wersją jest 6.1). Dlaczego jest to tak dla nas istotne? Głownie z tego powodu, że jest to wyjątkowo elastyczny framework, który pozwolił nam już niejednokrotnie stworzyć wspaniałe aplikacje dedykowane oraz strony internetowe dla firm. Zawsze jednak musieliśmy korzystać z bibliotek imitujących CMSy, które należało wyposażać w dodatkowe funkcje, aby można było mówić o rozwiązaniu w pełni realizującym potrzeby serwisu internetowego zoptymalizowanego pod wyszukiwarki. W przypadku Sulu, wiele podstawowych funkcji zostało zawartych w samym CMSie, co znacznie przyspiesza nam pracę i wymaga jedynie odpowiedniej konfiguracji systemu. Z uwagi na fakt, że Symfony zostało stworzone z myślą o wysoce skalowalnych aplikacjach webowych, mamy wreszcie do czynienia z systemem zarządzania treścią, który jest szybki, bezpieczny i łatwy w rozbudowie.

Ciekawie rozwiązana została kwestia warstwy frontendowej panelu administracyjnego. CMS frontowo stworzony został w javascriptowym frameworku React, oferując tym samym nowoczesną aplikację, komunikującą się z backendem poprzez specjalnie zaprojektowane API. API to jest w pełni konfigurowalne poprzez edycję odpowiednich plików xml oraz kontrolerów, znanych ze standardowych implementacji Symfony.

Krótszy czas wdrożenia, niższe koszty

Dzięki temu, że Sulu jest CMSem dobrze przetestowanym i napisanym zgodnie z dobrymi praktykami, jesteśmy w stanie budować jeszcze bardziej złożone i spersonalizowane rozwiązania dopasowane dokładnie do potrzeb biznesowych. Nie musimy już wdrażać od podstaw wielu powtarzalnych zadań (zarządzanie użytkownikami, stronami statycznymi itp.), skupiając się jedynie nad wdrożeniem niestandardowej logiki biznesowej aplikacji. Dzięki takiemu podejściu, znacząco redukujemy czas i tym samym koszt wdrożenia serwisów. Dodatkowo, z uwagi na możliwość działania CMSa w trybie headless, możemy tworzyć zaawansowane panele administracyjne niezależnie od aplikacji frontendowej, widocznej dla użytkownika końcowego.

A co, jeśli potrzebujemy dodać kolejny element panelu administracyjnego, dostępny później na froncie? Nic prostszego! Dzięki rozwiązaniom znanym z Symfony, wystarczy, przy pomocy kilku komend, wygenerować odpowiednie modele a następnie, na ich podstawie, zostały stworzone nowe tabele w bazie danych. Takie podejście, w połączeniu z wykorzystaniem konfiguracji systemu poprzez xml daje naprawdę olbrzymią elastyczność w tworzeniu niestandardowych funkcji.

Bezpieczne i szybkie strony internetowe.
Bezpłatna wycena już do 2 dni roboczych!

Najciekawsze moduły dostępne w CMS Sulu

Część modułów znajdujących się w Sulu to raczej standardowe elementy każdego Systemu Zarządzania Treścią. Dzięki swojej architekturze, moduły te działają naprawdę szybko i niezawodnie.

Sulu to jednak także kilka rozwiązań, które znacząco wspomagają administratorów w w procesie zarządzania treścią strony. Poniżej przedstawiliśmy te, naszym zdaniem, najciekawsze.

Live preview

 

Sulu Live Preview

Moduł przydatny każdemu, kto chce, jeszcze przed publikacją swojego wpisu, podejrzeć "na żywo" jak prezentować się będzie jego content. Co najciekawsze, wspomniane live preview dostepne jest w pełnej responsywności - możliwy jest podgląd treści na urządzeniu mobilnym, tablecie i desktopie! Dzięki takiemu rozwiązaniu, eliminujemy występujące dość często błędy edytorskie jeszcze przed wystawieniem podstrony na światło dzienne!

Shadowpages

Shadow pages CMS

Rozwiązanie idealne dla tych, którzy posiadają stronę dostępną w wielu językach ale nie mają możliwości/czasu/budżetu aby w każdym z nich stworzyć odpowiednią treść. Shadow pages umożliwiają wyświetlanie treści tylko w wybranych jezykach, w których znajduje się content. Możliwe jest więc przygotowanie wpisu na bloga skierowanego wyłącznie na rynek polski ale z pominięciem pozostałych języków.

Kopiowanie bloków

CMS Sulu kopiowanie bloków

Głównym konceptem przy zarządzaniu treścią w Sulu jest tworzenie unikalnych bloków dostępnych w ramach layoutów. Możemy więc mieć specjalne bloki do edycji treści, do sliderów, formularzy i wielu innych rozwiązań. Bloki te mogą być niejednokrotnie bardzo rozbudowane. Aby więc zaoszczędzić czas na edycję dodano możliwość kopiowania całych bloków a następnie ich edycję. W połączeniu z istniejącymi już wcześniej opcjami drag & drop, robimy wszystko szybko, łatwo i przyjemnie!

Form Bundle

CMS Sulu dynamiczne formularze

Obok live preview nasz osobisty faworyt jeśli chodzi o kluczowe moduły systemu. Możliwość definiowania dynamicznych formularzy, wyposażonych w pola z dostępnej puli kilkudziesięciu to naprawdę "killer feature". Dobrze ostylowane formularze, w połączeniu z polami adresatów i nadawców to coś, co zmienia sposób tworzenia interakcji między użytkownikiem i właścicielem serwisu. Dodatkowo, możliwość podpięcia symfonowych eventów, a przez to dodatkowych integracji (np. newslettery) niesamowicie ułatwia wdrożenie.

Activity log

Dziennik aktywności CMS Sulu

Dość popularny moduł, który pozwala podejrzeć, kto dokonał ostatnich zmian w systemie. I tu za wiele nie mamy do dodania - koniec ze zmianami na stronach, za które nikt nie odpowiada.

Zarządzanie mediami, predefiniowane formaty i odpowiednie kadrowanie obrazów.

Zarządzanie Mediami CMS Sulu
System Zarządzania Treścią Sulu Katalogi Mediów

Bardzo rozbudowany moduł zarządzania mediami to jeden z głównych atutów systemu. Możliwość tworzenia katalogów z niestandardowymi uprawnieniami, tworzenie formatów obrazów i używania tych najbardziej dostosowanych do potrzeb, automatyczne generowanie plików webp (i innych) na podstawie oryginalnych czy w końcu możliwość opisywania mediów w każdym ze skonfigurowanych języków to niewątpliwe atuty tego rozwiązania.

Dodatkową funkcją tego modułu jest moduł kadrowania zdjęć - automatyczne lub manualne. Pełna dowolność.

Wielojęzyczność

Ostatni wśród wyróżnionych modułów, który jednak stworzony jest z uwzględnieniem wymogów w pełni wydajnego systemu zarządzania treścią. Żadnych wtyczek, żadnych płatnych dodatków. Wystarczy dodatkowa konfiguracja systemu w XML, wyczyszczenie pamięci podręcznej i... mamy nowy język!

Co ciekawe, możliwe jest zdefiniowanie także dowolne tłumaczenie samego panelu administracyjnego, a nie tylko treści w nich zawartych. Każdy administrator może więc mieć panel administracyjny w odpowiadającym mu języku!

Strony www dostosowane do Twoich potrzeb.
Bezpłatna wycena już do 2 dni roboczych!

Kiedy używać Sulu jako CMSa dla Twojego rozwiązania?

Zastosowań tego CMSa jest naprawę sporo. My, z uwagi na coraz częstsze jego stosowanie, możemy stwierdzić, że oprócz rozbudowanych sklepów, możemy zaimplementować go niemal do każdej strony internetowej. Aby usprawnić swoją pracę, przygotowaliśmy nawet zestaw ok. 180 komponentów, które znacząco przyspieszają nam pracę nad naszymi realizacjami.

Jednak, ogólnie rzecz ujmując, oprócz standardowych stron internetowych, Sulu jest idealne, gdy:

 • masz złożone scenariusze przepływu użytkownika na stronie
 • potrzebujesz zintegrować dane zewnętrzne
 • zależy Ci na szybkości rozwiązania; wydajność jest dla Ciebie kluczowa

Dlaczego Sulu?

Powodów do jego użycia znajdujemy naprawdę wiele. Są to między innymi:

 • CMS gotowy do użycia od razu po zainstalowaniu
 • W pełni konfigurowalny
 • Zbudowany na bazie zestawu potężnych komponentów
 • Oszczędność czasu programistów (powtarzalne zadania)
 • Łatwe przekazywanie i dzielenie się wiedzą (framework)
 • CMS Headless
  • Możliwość skupienia się wyłącznie na backendzie
  • Oddzielna aplikacja frontendowa
  • Dotarcie do każdego klienta: mobile, web, tv, dzięki dowolnej aplikacji do dla klienta końcowego...
  • Reużywalność treści na różnych urządzeniach
 • Bezpieczeństwo (pełne testy automatyczne)
 • Wydajność i skalowalność

Udostępnij

Zarezerwuj spotkanie icon Zarezerwuj spotkanie