Aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne hybrydowe

Obecnie na rynku istnieją dwa główne systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych: Android oraz iOS. Chcąc stworzyć aplikację mobilną możliwą do publikacji w obu systemowych sklepach, przeważnie myślimy, że konieczne jest dwukrotne wdrożenie tego samego rozwiązania. Powszechnie wiadomym jest, że aplikacje na androida pisane są w języku Java/Kotlin, podczas gdy na iOS wymagana jest znajomość Objective-C lub Swift. Co to oznacza dla Klienta? Zwiększony koszt przygotowania produktu – te same moduły muszą być niejako pisane dwukrotnie. A może jest na to lepszy sposób?

Aplikacje hybrydowe – jeden kod dla wielu środowisk

Hybrydowe aplikacje mobilne są fantastycznym rozwiązaniem powyższego problemu. Istnieje bardzo duża liczba funkcjonalności, które są kluczowe z punktu widzenia użytkownika,  możliwych do zaimplementowania z wykorzystaniem rozwiązań hybrydowych. Przy pomocy takich narzędzi jak React Native, Vue Native czy Cordova, możliwe jest stworzenie jednego wspólnego kodu, stanowiącego rdzeń projektu. Dzięki nim, bardzo proste staje się korzystanie z API, tworzenie tzw. layoutów i wykorzystywanie podstawowych urządzeń wbudowanych w telefony, np. aparatów. Jakie funkcję możemy więc przygotować w aplikacji hybrydowej? Przykłady poniżej:

  • możliwość korzystania z aplikacji w trybie offline
  • powiadomienia push
  • dostęp do wbudowanych w telefon narzędzi: aparat, gps itp.

Niewątpliwie, te i wiele innych zalet przemawiają na korzyść wyboru aplikacji hybrydowej kosztem aplikacji natywnej. Warto jednak wspomnieć o tym, że rozwiązania te dobrze sprawdzają się dla prostych projektów. Gdy wiemy, że w przyszłości potrzebować będziemy dużej wydajności ponieważ planujemy wprowadzenie milionów produktów, hybryda może stać się niewystarczająca.

Zdecydowanie jednak, stawiając na dynamikę rozwoju swoich produktów, możemy zaufać takiemu rozwiązaniu. Znaczna redukcja kosztów, szybszy czas developmentu (choć warto tu wspomnieć, że niektóre funkcje muszą nadal być pisane w językach dedykowanych systemom), czy w końcu uniwersalność w tworzeniu layoutów – to wszystko skłania do refleksji, że aplikacje hybrydowe są doskonałym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz porozmawiać z nami na temat Twojego projektu aplikacji mobilnej, napisz do nas lub zadzwoń. Z przyjemnością doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie.

Jeśli potrzebujesz zespołu programistów, napisz do nas

Zarezerwuj spotkanie icon Zarezerwuj spotkanie