Chcę "prostą stronę internetową". Czy na pewno?

Ilustracja prostej strony internetowej

"Chcę stworzyć prostą stronę internetową".

Zdanie tego typu wyjątkowo często towarzyszy nam podczas pierwszego kontaktu z naszymi klientami. Jego najczęstszą kontynuacją jest wyjaśnienie, że strona internetowa powinna zawierać kilka zakładek, np. strona główna, może jakiś formularz kontaktowy i podstrona z ofertą.

I tu pełna zgoda - tak przedstawione wymagania z pewnością mogą sugerować, że zakładamy budowę prostej strony. Spróbujmy jednak przeanalizować takie zapytanie nieco głębiej.

Jeśli i Ty, drogi czytelniku, mierzysz się z wyzwaniem zbudowania nowej strony internetowej, postaraj się poświęcić kilka dodatkowych chwil, aby odpowiedzieć sobie (i przy okazji wykonawcy), na kilka kluczowych pytań, które umieściliśmy poniżej.

Jaki cel chcesz osiągnąć tworząc prostą stronę internetową?

Strony internetowe mogą realizować wiele różnorodnych celów. Najpopularniejszymi z nich są:

  • budowanie wizerunku i rozpoznawalności marki

Twoim celem może być prezentacja firmy, jej produktów lub Ciebie samego. Możesz chcieć wzmocnić zaufanie i stworzyć wizerunek profesjonalisty.

  • generowanie sprzedaży i zapytań ofertowych

Możesz chcieć tworzyć ofertę sprzedawanych produktów i usług, a strona będzie Twoim narzędziem sprzedażowym i miejscem, gdzie kierowany będzie ruch potencjalnych klientów.

  • edukacja i dostarczanie wartościowych treści

Możesz obrać za cel tworzenie poradników, materiałów szkoleniowych i kursów online, które pomogą Twoim użytkownikom dokładniej zrozumieć tematykę, którą się zajmujesz. To właśnie ten cel przyświeca artykułowi, który właśnie czytasz :)

  • automatyzacja procesów biznesowych

Jeśli Twoja firma ma nieefektywne procesy zamówień / pracownicy w większości wykonują swoje zadania ręcznie, celem strony internetowej może stać się zautomatyzowanie tych procesów. Możesz pomyśleć wówczas o stworzeniu rezerwacji online, zarządzaniu harmonogramem. Możesz także rozważyć automatyzację odpowiedzi na zapytania z formularzy kontaktowych czy obsługę klientów przez chatboty.

Celem mogą być także takie działania, jak tworzenie społeczności (organizacja wydarzeń i webinarów), optymalizacja działań marketingowych (kampanie reklamowe i remarketing, analiza zachowań użytkowników czy SEO) czy obsługa klienta i wsparcie (chaty na żywo, systemy zgłoszeń czy strony pomocy i materiałów do pobrania).

Zatem, jaki cel przyświeca Twojej stronie internetowej?

Wybierając dowolny z nich, musisz mieć świadomość, że samo zbudowanie kilku podstron będzie jedynie pierwszym krokiem do jego osiągnięcia. 

Co Ci po tym, że umieścisz swoją ofertę, wrzucisz kilka zdjęć biura wraz z formularzem kontaktowym i mapą, jeśli nikt nie będzie odwiedzał Twojej strony? A jeśli nawet będą, bo zainwestujesz w reklamę, ale zaraz po wejściu na stronę, klienci zaraz z niej wyjdą, a Ty nie będziesz wiedzieć, dlaczego?

Ilustracja prostej strony internetowej

Prostota strony internetowej jest bardzo subiektywna

Właśnie dlatego to, co dla Ciebie może wydawać się "proste", naszym zdaniem może wcale takim nie być.

Budując stronę, chcemy zrobić to tak dobrze, jak to tylko możliwe. Dlatego też, oprócz przełożenia projektu graficznego z figmy na wdrożenie, dążymy do dostarczenia kompletnego narzędzia. Narzędzia, które pozwoli jego właścicielowi najpierw w ogóle zaistnieć w Internecie, później ściągnąć większy ruch na stronę a następnie w pełni świadomie optymalizować komunikację i elementy na stronie aby stale zwiększać konwersję.

Jeśli więc Twoim celem okaże się w którymś momencie rozwinięcie dodatkowej sprzedaży za granicą, należy z odpowiednim wyprzedzeniem przewidzieć taką możliwość. W przeciwnym wypadku, budując "prostą stronę", wydasz drugie tyle chcąc wyposażyć stronę w obsługę kolejnego języka.

Prosta strona internetowa także wymaga przemyślanej architektury

Nawet najbardziej minimalistyczna strona wymaga podjęcia kilku kluczowych decyzji:

  • struktura - jak użytkownik będzie się poruszał po stronie; co będzie określane jako kluczowe zdarzenia,
  • optymalizacja - jak najlepiej zbudować podstrony aby wczytywały się błyskawicznie a jednocześnie były czytelne. Tu także bardzo istotne jest takie wdrożenie, by strona dobrze indeksowała się w wyszukiwarkach - należy więc zadbać o strukturę zgodną z najlepszymi praktykami SEO,
  • dostosowanie do urządzeń mobilnych - należy upewnić się, że wszystkie elementy strony są odpowiednio zoptymalizowane do urządzeń, z których korzystają użytkownicy.
  • bezpieczeństwo - strony budowane przez firmy bez doświadczenia, często zawierają podatności, które mogą skończyć się utratą lub przejęciem danych przez osoby niepowołane.

Techniczne aspekty nie zawsze są banalne

Nawet wyjątkowo "prosty" landing page, którego zadaniem jest przyjęcie ruchu z kampanii marketingowej, może nie spełnić swojej roli jeśli:

  • konfiguracja serwera nie zostanie odpowiednio wykonana

Jeśli nie zadbasz o odpowiednią konfigurację serwera, możesz spotkać się z problemami z wczytywaniem strony, a nawet brakiem jej dostępności. Nieodpowiednio zabezpieczony serwer to pole do popisu dla botów spamujących reklamami w Internecie czy osób, które wyciągają wrażliwe informacje.

  • nie zapewniasz odpowiedniej zgodności swojej strony z przeglądarkami

Jeśli twórca Twojej strony nie zastosuje rozwiązań (np. tzw. polyfilli), które pomogą mu dostosować kod do różnych przeglądarek, może okazać się, że część użytkowników nie będzie w ogóle w stanie przeczytać umieszczonych przez Ciebie treści.

  • nie aktualizujesz swojego systemu

Dostawcy hostingu, w trosce o bezpieczeństwo (bardzo słusznie!) dość często aktualizują swoje oprogramowanie. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że nie dbając o aktualizację Twojej strony możesz narazić się na to, że któregoś dnia zupełnie przestanie działać, bo komponenty użyte w Twojej stronie okażą się zbyt przestarzałe.

I jasnym jest, że w takich rozwiązaniach jak WordPress możesz skorzystać z przycisku "Aktualizuj wszystko". Pytanie tylko, kto powinien zająć się taką stroną w chwili, gdy jednak aktualizacja z jakiegoś powodu się nie powiedzie a Ty ograniczyłeś zlecenie do samego wykonania serwisu?

Design i zawartość strony - szybko, nie znaczy dobrze

Sądzisz, że wystarczy, że wrzucisz na stronę główną informację o Twoim wieloletnim doświadczeniu, ofertę na dedykowanej podstronie i formularz kontaktowy na kolejnej?

Niestety, musimy Cię rozczarować. Takich treści w Internecie są tysiące. A skoro tak, to dlaczego uważasz, że Twoja strona powinna być lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania niż strona Twojej konkurencji?

Proces tworzenia stron internetowych to szereg działań, które dopiero razem stanowią o wartości stworzonego projektu. Dlatego też warto zadbać, aby projekt graficzny i treści były:

  • przemyślane pod kątem UX/UI,
  • spójne z identyfikacją wizualną marki,
  • zoptymalizowane pod SEO,
  • angażujące dla odbiorców.

A to już nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać...

Kilka dodatkowych pól i nie jest już tak "prosto"

Nawet, jeśli w tej chwili nie potrzebujesz nieco bardziej skomplikowanych modułów, jak integracje z CRM, narzędziami marketingowymi (np. Clarity czy HotJar) czy choćby bramkami płatności, powinieneś upewnić się, że będziesz w stanie takie moduły wdrożyć. Jeśli swoja strona www zostanie wdrożona przez niedoświadczonych programistów, może się okazać, że dorobienie kolejnych pól formularza będzie wyjątkowo kosztowne - bo pozornie "drobna" funkcja może wymagać sporo wiedzy i pracy programistycznej.

Podsumowując, naszym zdaniem takie pojęcie jak "prosta strona internetowa" jest nieco abstrakcyjne, jeśli chcemy, by projekt faktycznie przyczyniał się do rozwoju - Twojego lub Twojej firmy. Niezależnie, czy tworzysz ją od zera czy budujesz kolejną jej wersję, istnieje szereg zasad, którymi należy się kierować, aby stworzyć wartościowe narzędzie realnie wspierające Twój biznes a nie jedynie jedną z wielu stron, które nie spełniają żadnej innej funkcji, niż tylko to, że są...

Udostępnij

Zarezerwuj konsultację (30 min) icon Zarezerwuj konsultację (30 min)