Plusy i minusy prowadzenia działalności IT w Lublinie

Lublin w ostatnich latach stał się jednym z ważniejszych ośrodków branży informatycznej w Polsce. Do tego sukcesu przyczyniło się wiele czynników, m.in. aktywna współpraca w ramach inicjatywy Lubelskiej Wyżyny IT – ekosystemu tworzonego przez Urząd Miasta Lublin wraz ze środowiskiem naukowym, przedsiębiorcami oraz instytucjami otoczenia biznesu. Jego misją jest wzmocnienie branży IT w Lublinie tak, aby stał się on kluczowym ośrodkiem w Europie Wschodniej.

Jakie są korzyści prowadzenia działalności IT w Lublinie? Wypada wymienić kilka z nich. Przede wszystkim są to niższe koszty utrzymania firmy niż w większych miastach zachodniej Polski. Lublin jest największym miastem po wschodniej stronie Wisły, jednak nadal o wiele mniejszym niż Warszawa, Wrocław czy Kraków. Koszty życia, ceny mieszkań, jak też wynagrodzenie pracownika są mniejsze niż w miastach zachodniej Polski. Wszystko to przekłada się na budżet firm z sektora IT. Mogą dzięki temu więcej zarobić. Dodatkowe wsparcie można otrzymać poprzez Inkubator Przedsiębiorczości, który daje szansę założenia własnej działalności, ograniczając koszty oraz biurokrację a także współpracę z Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, poprzez wynajem powierzchni biurowych.

Szkolenia i kursy

Niższe koszty utrzymania firmy pozwalają również pozwalają również na bardziej konkurencyjną ofertę szkoleniową. Jest ona bardzo ważna w kontekście boomu technologicznego oraz rozwoju języków programowania. Wiele lubelskich firm kładzie nacisk na szkolenia, zarówno techniczne jak i miękkie: programowanie, projektowanie interfejsów, architektura systemu, testowanie aplikacji. Z bardziej zaawansowanych należy wymienić: framework Symfony, tworzenie Rest API i korzystanie z endpointów, projektowanie interfejsów, tworzenie Single Page Applications przy pomocy nowoczesnych Frameworków JS czy elasticsearch.

Od wizytówki po zaawansowane aplikacje webowe

Kolejnym plusem są zasoby w postaci utalentowanych studentów. W Lublinie działają trzy wyższe uczelnie publiczne, na których można uzyskać tytuł magistra informatyki. Są to KUL, UMCS oraz Politechnika Lubelska. Ponadto dwie prywatne uczelnie WSPA i WSEI kształcą na poziomie inżyniera informatyki. Rocznie informatykę studiuje ok. 2500 osób, a na rynek pracy każdego roku wchodzi ponad 500 absolwentów. Jest to dobra wiadomość dla wielu firm informatycznych, które starają się wykorzystać ten potencjał.

Młodzi adepci tworzą proste strony internetowe poprzez sklepy internetowe, aż po zaawansowane systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM). Dodatkowo warto wspomnieć o bardziej złożonych produktach jak aplikacje dedykowane:

  • strefy klienta – złożone systemy, pozwalające obserwować historię relacji firmy z klientem,
  • systemy szkoleniowe – systemy online umożliwiające zarządzanie kursami, uczestnikami, certyfikatami, harmonogramami czy materiałami do pobrania,
  • marketplace’y – rozwiązania aukcyjne oraz platformy sprzedażowe agregujące setki sprzedawców,
  • dedykowane serwisy sprzedażowe – systemy umożliwiające stworzenie i zamówienie materiałów poligraficznych w oparciu o kreatory online
  • Systemy faktoringowe,
  • boty w aplikacjach społecznościowych.

Studenci z Ukrainy tworzą aplikacje webowe

Ważnym czynnikiem jest również bliskość Ukrainy. Lublin jest miastem przychylnym dla obcokrajowców. Praktycznie na każdej uczelni studiują cudzoziemcy oraz powstają prywatne akademiki. Liczba zagranicznych studentów wpływa na wskaźnik umiędzynarodowienia, a jest on brany pod uwagę podczas tworzenia rankingów wyższych uczelni. Studenci z Ukrainy są cennym nabytkiem dla wyższych szkół i pracodawców, w tym z branży IT. Wiele uczelni oferuje również letnie kursy języka polskiego. Studenci zatem dobrze znają nasz ojczysty język, są wszechstronnie wykształceni i często pozostają w naszym mieście, wiążą z nim przyszłość i pracę. Nie odstępują swoim polskim rówieśnikom w tworzeniu takich usług jak strony wizytówkowe, serwisy konkursowe, strony firmowe, aplikacje dedykowane serwisy korporacyjne czy strefy klienta.

Lublin, pomimo szybkiego rozwoju, nadal pozostaje średnim miastem. Ruch na ulicach jest mniejszy niż w większych miastach zachodniej Polski. Firmy z sektora IT nie są zgrupowane w jednej dzielnicy ale są rozsiane po całym mieście. Dzięki temu mamy mniejsze korki, łatwiejszy dojazd do pracy a także klienta.

Lublin na co dzień

Warto jeszcze wspomnieć o jednym pozytywnym aspekcie. Lublin jest miastem inspiracji. Przejawia się to przez otwartość, przyjazność, przedsiębiorczość i akademickość. Działa tu wiele instytucji kulturalnych oraz miejsc, gdzie można twórczo spędzić czas. Zaliczają się do nich Muzeum Lubelskie mieszczące się w lubelskim Zamku Królewskim, Muzeum Wsi Lubelskiej, kameralna, dobrze zachowane starówka a także podziemna trasa turystyczna, biegnąca pod kamienicami Starego Miasta. Prócz tego co roku odbywa się Carnaval Sztukmistrzów – niezwykłe wydarzenie poświęcone sztuce cyrkowej i teatrom ulicznym oraz Noc Kultury. Dla miłośników branży IT mamy Lubelskie Dni Informatyki, Lubcode “Koduj dla Lublina” czy Lubelski Dzień IT.

Oprócz wspomnianych plusów wypada wymienić również kilka minusów. Przede wszystkim Lublin jest mniejszym rynkiem pracy niż inne miasta zachodniej Polski. Pociąga to za sobą jednocześnie niższe stawki dla pracowników branży IT. Trudno w takiej sytuacji konkurować z innymi, większymi ośrodkami. Znaczna część absolwentów studiów informatycznych wybiera większe miasta tuż po zakończeniu nauki. Podobnie czynią doświadczeni programiści, którzy po prostu otrzymują większe wynagrodzenie. W takich miastach jak Warszawa, Wrocław, czy Kraków siedziby mają duże firmy, które oprócz dobrego wynagrodzenia oferują liczne benefity, a przede wszystkim nieograniczony rozwój. Życie w tych miastach toczy się szybciej, kuszą większą ilością atrakcji dla młodych ludzi, są bliżej Europy. Młodzi ludzie, nawet jeśli rozpoczną pracę w Lublinie w sektorze IT, bardzo często nastawiają się na szybką zmianę miejsca zamieszkania. Mimo wielu atrakcji jakie posiada miasto, górę bierze kwestia finansowa.

Reasumując, poza nielicznymi, aczkolwiek niezwykle silnymi minusami, należy stwierdzić, że warto prowadzić działalność IT w Lublinie. Miasto jest otwarte na młodych ludzi w regionie oraz obcokrajowców głównie z Ukrainy. Często jest to dla nich pierwszy przystanek w nauce oraz pierwszej pracy. Warto taki potencjał wykorzystać. Niesie to ze sobą ogromne możliwości, ale też duże wyzwania. Kompleksowa współpraca ludzi zaangażowanych w rozwój miasta, w tym firm z sektora IT, może przyczynić się do wspólnego dobra.

Udostępnij

Zarezerwuj spotkanie icon Zarezerwuj spotkanie