Mówi się, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Od lat specjaliści od marketingu udowadniają, że zasada ta sprawdza się nie tylko w przypadku pojedynczych jednostek, lecz ma również zastosowanie w odniesieniu do firm i oferowanych przez nie produktów czy usług.
Pojęcie brandingu znane jest nie tylko wśród ludzi obracających się na co dzień w świecie biznesu. Za pośrednictwem docierających do odbiorców wszelkimi drogami informacji każdy miał szansę co najmniej raz spotkać się z tym określeniem. Co jednak ukrywa się pod tą nazwą, jak należy ją rozumieć i jakie znaczenie ma ona dla naszego biznesu?
Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą Ci zrozumieć, czym jest branding i co jest jego celem. Dowiesz się, jakie korzyści czerpią firmy, które z brandingu korzystają na co dzień i w jaki sposób możesz zbudować własny silny brand.
Co to jest branding?
Na początek należałoby wyjaśnić inne pojęcie, z którego branding się wywodzi. Nie przez każdego jest ono prawidłowo rozumiane, przez często co pojawia się w błędnym użyciu. Pomówmy zatem o tym, czym jest brand.
Brand a marka - pojęcia powiązane
Pojęcie “brandu” dość często bywa stosowane zamiennie ze słowem “marka”. Taką praktykę można zauważyć przede wszystkim tam, gdzie mówca nie do końca zgłębił temat brandingu, a chciałby, żeby jego wypowiedź nosiła znamiona profesjonalizmu. I choć rzeczywiście są to terminy silnie ze sobą związane, zdecydowanie nie należy ich ze sobą utożsamiać. Jaka jest między nimi różnica?
Mówiąc o marce mamy na myśli konkretną grupę znaków, która jest charakterystyczna dla danego produktu. Wszystkie słowa, które widnieją na opakowaniach dostępnych na sklepowych półkach, to jedynie nazwy firm, które bez wykorzystania odpowiednich narzędzi marketingowych byłyby dla odbiorców zupełnie obojętne. Jak zatem sprawić, by prezentowane konsumentom dobra stały się rozpoznawalne? Tu właśnie należy zapoznać się z pojęciem, jakim jest brand.
Brand dzięki brandingowi znaczy więcej niż marka
Jak wspomnieliśmy, brand to pojęcie szersze od samej marki. Najprościej rzecz ujmując, powiemy, że brand to produkt, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, podobnych, oferowanych przez konkurencyjne firmy artykułów. Charakteryzuje go wysoka rozpoznawalność, za którą stoi szereg działań, mających na celu utrwalenie jego wizerunku w świadomości konsumenta. Działania te, prowadzące do budowania świadomości marki nazywamy właśnie brandingiem.
Innymi słowy, branding to nic innego, jak zbiór określonych technik marketingowych, których umiejętne wykorzystanie ma doprowadzić do wytworzenia więzi między konsumentem a naszym produktem. W tym celu prowadzi się działania, w wyniku których nazwa marki staje się swoistego rodzaju bramą prowadzącą odbiorcę do unikalnego, pełnego wyjątkowych doznań świata.
Jakie korzyści daje branding?
Na to pytanie odpowiedzieliśmy sobie poniekąd wcześniej. Celem brandingu jest prowadzenie konsekwentnej strategii marketingowej, w wyniku której wykreujemy silny, spójny wizerunek marki. Co więcej, wdrażając odpowiednie działania, mamy szansę wzbogacić go o dodatkowe wartości, które zaowocują większą rozpoznawalnością firmy wśród konsumentów. A jakie z tych działań płyną dla nas korzyści?
Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że konsumenci najchętniej sięgają po produkty, za których powstanie odpowiada dobrze im już znana firma. Utrwalona w świadomości społecznej marka, od lat ciesząca się zaufaniem i postrzegana jako najlepsza w swojej dziedzinie nie musi martwić się o zainteresowanie oferowanymi przez siebie usługami czy produktami. Przedstawione w procesie brandingu reprezentowane przez firmę wartości, wiedza, doświadczenie, umiejętności, a także wysoka jakość produktów, będą na lata wiązać z nią szerokie i nieustannie powiększające się grono lojalnych klientów.
Jak stworzyć brand?
Mówiąc o wartościowym, mocnym brandzie, mamy na myśli jego nieskazitelną reputację, doświadczenie i jedyne w swoim rodzaju wrażenia, które może on zapewnić konsumentom. Niesiony przez niego jasny przekaz, jeśli tylko zostanie właściwie zaprezentowany, z pewnością nie pozostawi naszych działań bez spodziewanego odzewu. Co zatem składa się na skuteczny branding marki?
Budowanie świadomości i wizerunku marki
O budowaniu wizerunku marki mówi się wiele. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, silnie zakorzeniona w świadomości konsumentów marka to obietnica utrzymania stałej relacji z klientem. Raz zdobyty, zadowolony odbiorca, wróci po kolejne produkty. W budowaniu odpowiedniego wizerunku nie obejdziemy się bez jednego z elementów brandingu, jakim jest identyfikacja wizualna firmy.
Grupa docelowa i persona idealna
Aby nasza oferta trafiła do odpowiedniej grupy docelowej, należy dokładnie określić przyświecające naszemu brandowi cele. Skuteczny branding jest możliwy jedynie wtedy, gdy wiemy, do kogo go kierujemy. W związku z tym konieczne jest precyzyjne określenie persony, czyli wzorcowego klienta. Poznanie jego zwyczajów i sposobu myślenia pozwoli na opracowanie strategii, która przyciągnie jego uwagę i zaowocuje nawiązaniem relacji z naszą firmą.
Brand rozpoznawalny w sieci
W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez odpowiedniej reklamy w internecie. Przyciągające uwagę banery reklamowe praktycznie nie znikają z wyświetlaczy smartfonów i ekranów monitorów. Od pewnego czasu jednak nie jest to jedyna ścieżka, którą podążają odpowiedzialni za komunikację marki specjaliści. Jak zatem dotrzeć do naszego użytkownika?
Niezawodne w tym działaniu okazują się social media. Marki, które aktywnie prezentują się w sieci, nie tylko zyskują na rozpoznawalności. Pozostając w kontakcie z klientem za pośrednictwem portali społecznościowych, takich jak na przykład Facebook, nasz firma staje się łatwiej dostępna dla współczesnego konsumenta, który oczekuje szybkiej reakcji i łatwej drogi do odkrycia odpowiedzi na nurtujące go pytania.
Pomysłem na aktywność w sieci, który zdobywa coraz większą popularność, jest prowadzenie firmowego bloga. Publikując regularnie merytoryczne, ciekawe i przystępne językowo wpisy, budujesz w świadomości odbiorcy obraz marki nie tylko przyjaźnie nastawionej do klienta, ale też doskonale zorientowanej w swojej dziedzinie.
Branding firmy a personal branding
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że branding nie jest procesem zarezerwowanym jedynie dla zatrudniających setki czy tysiące osób korporacji. Z zaplanowanego budowania tożsamości skorzystać może każdy, kto ma odbiorcom coś do zaoferowania. Mówimy wówczas o budowaniu marki osobistej, czyli personal brandingu. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku osób samozatrudnionych, freelancerów, czy na przykład copywriterów. Jak zatem rozpocząć przygodę z kreowaniem własnego wizerunku?
Podobnie jak w przypadku firm należy zastanowić się nad celami, które chcemy za pomocą brandingu osiągnąć. Tu również konieczne jest określenie grupy docelowej i precyzyjne wskazanie odbiorcy płynących z naszych usług korzyści. Nie zapominajmy zaznaczyć, dlaczego to właśnie z nami klienci powinni podjąć współpracę. Ponownie liczy się tu dobre imię oraz niezachwiana reputacja rzetelnego i godnego zaufania partnera biznesowego.
Wykorzystywane w promowaniu swojej marki osobistej ścieżki także pokrywają się z tymi, które zwiększają dostępność ofert firmowych. Portale społecznościowe, blog osobisty, kanał na YouTube, strona internetowa - wszystkie te elementy każdego dnia pracują nad utrwaleniem naszego wizerunku w świadomości konsumentów.
Oddaj swoją markę w ręce specjalistów od brandingu
Gdy już lepiej rozumiesz znaczenie słowa “branding’” i wiesz jakie korzyści płyną z jego wykorzystania, pora na podjęcie zdecydowanych kroków, które przybliżą Cię do stworzenia silnej marki. Jeśli zastanawiasz się, czy sam możesz podjąć się tego zadania, odpowiemy, że tak. Jednak pamiętaj, że tak, jak Ty jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, tak my jesteśmy doświadczonymi ekspertami w naszej. Każdego dnia pozyskujemy i aktualizujemy wiedzę na temat wiodących trendów, które łączą odbiorców na całym świecie. Wszystko po to, by przekazać w Twoje ręce to, na co zasługuje Twoja firma - silny, niosący jasny przekaz, godny zaufania tysięcy klientów brand.