Tworzenie wersji uproszczonej produktu (MVP)
Wpadłeś na świetny pomysł, którego realizacja sprawi, że Twój biznes wskoczy na nowy poziom? Masz wizję rewolucji w internecie? Wyczuwasz, że będziesz pionierem na rynku? Przytłacza Cię świadomość dużych kosztów startowych? Realizacja będzie pracochłonna jednak warto podjąć ryzyko. Zastanów się nad MVP aplikacji.
Czym jest MVP aplikacji?
MVP (minimum viable produkt w znaczeniu: uproszczona wersja gotowego produktu) jest naturalną konsekwencją podejścia “Idea to product”, którego założeniem jest przetestowanie, czy produkt, który chcemy wprowadzić na rynek ma rację bytu. Gdy znamy już odpowiedzi na pytania:
- Czym będzie mój produkt?
- Jakie potrzeby zaspakaja?
- Jakie problemy rozwiązuje?
- Jaka jest opinia rynku na temat mojego pomysłu?
- Czy istnieje coś podobnego na rynku?
- Czym wyróżni się mój produkt?
Kolejnym etapem staje się stworzenie faktycznego produktu (aplikacji). Wielu pomysłodawców w tym miejscu definiuje wszystkie możliwe funkcjonalności i twierdzi, że właśnie przygotowanie wszystkich może przynieść sukces. Czy na pewno tak jest? Czy z punktu widzenia twórcy Facebooka w pierwszym etapie rozwoju aplikacji niezbędnymi funkcjami były na przykład zbiórki pieniędzy lub gry? Zdecydowanie, w tym przykładzie, nie. Platforma miała na celu stworzenie społeczności i możliwości komunikacji pomiędzy jej członkami.
Podobnie powinno stać się z realizacją Twojego pomysłu. Zakładając, że Twoim pomysłem jest stworzenie nowego komunikatora dla przedsiębiorców, nie powinieneś zaczynać jego realizacji od zarządzania listą dostawców firmy, gdy kluczowa funkcjonalność – moduł komunikacji – nie została nawet ruszona.
Dlaczego MVP?
Przygotowanie MVP aplikacji sprawdza się z kilku kluczowych powodów:
- Przygotowując minimalnie działający produkt, możemy względnie szybko wprowadzić go na rynek, weryfikując tym samym słuszność obranej przez nas drogi
- MVP to redukcja kosztów. Ograniczając się do kluczowych funkcjonalności, nie skupiamy się nad implementacją dodatkowych modułów, przez co pracochłonność jest dużo niższa.
- Wprowadzony na rynek produkt daje możliwość uzyskania realnej opinii na jego temat, co automatycznie pozwala określić, nad czym w kolejnych iteracjach powinniśmy się skupić podczas jego rozwoju
W naszym odczuciu, połączenie MVP aplikacji i metodyki agile pozwala na osiąganie bardzo satysfakcjonujących rezultatów. Z jednej strony redukujemy koszty Klienta, z drugiej jesteśmy w stanie na bieżąco reagować i wprowadzać nowe, kluczowe, z punktu widzenia użytkownika, funkcje.
Jeśli chcesz porozmawiać z nami na temat swojego pomysłu, napisz do nas lub zadzwoń. Sprawdźmy Twój innowacyjny pomysł w internetowej przestrzeni. Stwórzmy razem coś wielkiego zaczynając minimalnym kosztem. Tak zaczynali najwięksi rynkowi gracze.
