Design

Trendy w projektowaniu interfejsów na 2020

Learning App using voice UI from  Gleb Kuznetsov✈

Technologia Voice UI

Ktoś kiedyś powiedział, że dobry design to taki którego nie widać. Jeśli weźmiemy do siebie te słowa to wykorzystanie głosowej technologii może tylko zyskiwać na znaczeniu w zbliżających się miesiącach. Technologie głosowe dotychczas stosowane były głownie tam, gdzie korzystanie z klawiatury było mocno utrudnione: wyszukiwanie treści na TV, nawigacja w telefonie podczas jazdy lub poszukiwanie kawałów z wykorzystaniem Siri czy Asystenta Google. Teraz może się to zmienić: użytkownicy wiedzą jak korzystać z nawigacji głosowej, a możliwości zastosowania voice UI w webdesignie są nieograniczone.

TOKEO App, designed by Mits

Kolory do wyboru do koloru

Dark mode się kończy? Nie, nic z tych rzeczy. Ciemne interfejsy zagościły na dobre w systemach operacyjnych, aplikacjach mobilnych i webowych. Zalety w korzystaniu z dark mode-a są oczywiste: mniejszy kontrast, lepsza czytelność (zwłaszcza w nocy) czy mniejsze zużycie baterii urządzeń przenośnych. Jest jedno ale. Dark Mode często jest alternatywną wersją dla głównej, jasnej wersji interfejsu. I to się napewno nie zmieni. Projektanci nie porzucą jasnych kolorów tylko dla tego, że jest boom na ciemne interfejsy, a jeżeli weźmiemy pod uwagę zyskujący co raz większa popularność trend używania kolorów rodem z lat 90 w innych branżach projektowych jak moda, to możemy spodziewać się wysypu jasnych, jaskrawych i pełnych życia barw w projektach ad 2020. Super sprawa dla nas wszystkich: personalizacja ustawień kolorystyki będzie postępowała wszędzie!

Airport AR experience by Lukáš Straňák

AR>VR

Wszyscy mówią o boomie na VR. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Jeżeli w branży gamingowej VR ma się delikatnie mówiąc średnio, a produkcje powstające na konsole najnowszej generacji wyglądają jak gry z poprzedniej generacji to naprawdę ciężko mi uwierzyć, że użytkownicy będą zakładali hełmy VR aby szukać nowych doświadczeń przeglądając strony internetowe czy aplikacje webowe. Naturalnie VR nie umrze i będzie stawiał kolejne kroki w wielu branżach, ale nie spodziewałbym się jeszcze boomu. Co innego Augmented Reality, które rozwija się dynamicznie, dostajemy co raz więcej narzędzi do tworzenia przestrzeni AR np ARKit 3 – Augmented Reality – Apple Developer od Apple. Wykorzystanie AR do komercyjnych działań wydaje mi się dużo prostsze, a mnogość ich innowacyjnych rozwiązań jest ekscytująca.

DHL 3D interactive world map developed by Mits

Three.js

Niesamowita biblioteka umożliwiająca tworzenie super efektownych projektów tak łatwo jak jeszcze nigdy dotąd. Z roku na rok przybywa serwisów projektowanych z wykorzystaniem three.js ponieważ kompleksowość i zakres wykorzystania efektów czy modeli 3d wprowadza serwisy internetowe w nowy wymiar. Nie widzę nic co mogłoby powstrzymać dalszą ekspansję stron opartych o te zasoby.

Patrick Donald homepage from Mits design team

Mniej przycisków

Przycisk to najważniejszy element wielu serwisów. Badany, analizowany, rozkładany na wszystkie możliwe czynniki (np tutaj na naszym instagramie: mits na Instagramie: „A good design consists of many elements, but the buttons are one of the most important. If you have any questions, please leave the…”) – wszystko po to aby był klikany i dobrze konwertował. Dlaczego więc sądzę że będzie ich mniej? Ze względu na rozwój technologi opisanych we wszystkich powyższych akapitach. Każdy z nich będzie wymuszał stosowanie standardowych przycisków w ograniczonej ilości. Dobrym przykładem jest voice UI (uruchamiany aplikacje/stronę głosowo) albo three.js którego możliwości mogą użytkownikowi wskazać co jest klikalne a co nie na milion innych sposobów niż zwykły zaokrąglony prostokąt z tekstem.

Animation design

Jeszcze bardziej zauważalny w 2020 powinno być projektowanie animacji pod kątem użyteczności interfejsu. Animacja już dzisiaj ma za zadanie nie tylko być ozdobnikiem strony, ale ułatwiać nawigowanie po stronie i uświadamiać zrozumienie działania poszczególnych elementów. Jeśli dodamy do tego biblioteki lottie.js i możliwość animowania SVG’ów (plików wektorowych) w zaawansowanych programach do animacji jak Adobe After Effects to możemy spodziewać się dalszej ekspansji animacji i mikrointerakcji na stronach www i w aplikacjach.

Udostępnij

POPRZEDNI POST Poprawne wiadomości podczas błędnego logowania na Twojej stronie www
NASTĘPNY POST Narzędzia w procesie tworzenia stron www. Cz 1. IDE

Porozmawiajmy

Możemy pomóc Ci przekuć Twój pomysł w realne przedsięwzięcie. Po prostu do nas napisz. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do naszego zespołu, nie czekaj. Cały czas szukamy talentów!

POPRZEDNI POST Poprawne wiadomości podczas błędnego logowania na Twojej stronie www
NASTĘPNY POST Narzędzia w procesie tworzenia stron www. Cz 1. IDE
Strony internetowe Lublin

Something went wrong

Probably Charles broke something.
Please try again. Sorry!